Міськрайонна газета

НА ШОСТКИНЩИНІ ВІДБУВСЯ КРУГЛИЙ СТІЛ «СПАДЩИНА СКОРОПАДСЬКИХ КРІЗЬ СТОЛІТТЯ»

15 серпня у м. Шостка відбувся круглий стіл «Спадщина Скоропадських крізь століття». Участь в якому взяли представники влади міста та району, історики, краєзнавці, музейники і реставратори, духовенство.

Вітаючи присутніх Микола Нога, Шосткинський міський голова та Віктор Ждаміров, голова Шосткинської районної державної адміністрації засвідчили власну готовність й надалі відстоювати «право на життя» Державного історико-архітектурного заповідника «Державотворці Сіверщини».

«Збереження культурної спадщини, історичної пам’яті і традицій наш обов’язок, і вже після – та основа, на базі якої може розбудовуватись територія. Для прикордонної Сумщини ця робота має виняткове значення. Архітектурний комплекс усипальниці родини Скоропадських – Гамаліївський монастир – та інші пам’ятки архітектури, про які сьогодні йдеться, мають колосальне історичне значення. І наше завдання нині докласти максимум зусиль, аби про неї говорили й за межами нашої країни та сюди прагнули завітати іноземні туристи» - наголосив Віктор Ждаміров.

Нині монастир є єдиним в Україні місцем родинного поховання гетьманської династії ХVІІІ‒ХХ ст. ст. Тут поховані близькі та далекі родичі Павла Скоропадського, останнього гетьмана України (1918 р.) залишилося єдине в нашій країні місце, яке пов’язує Перший і Другий Гетьманати. Це усипальниця двох гілок родини Скоропадських. Крім Петра Івановича, в церкві поховано також Єлизавету (померла 12 серпня 1899 р.) — сестру Павла та Марію з Миклашевських — дружину Петра Івановича та матір гетьмана Павла.

Учасники круглого столу зосередили увагу на питаннях, пов’язаних з державотворчою діяльністю роду Скоропадських. Серед тем доповідей: «Перший і Другий Гетьманати в України» (Ю.Терещенко), «Родинна усипальниця Скоропадських як місце пам’яті» (О.Ковалевська), «Архівні колекції Скоропадських в Україні і світі» (Т.Осташко), «Пам’ятки Гамаліївського монастиря в контексті архітектури Гетьманщини ХVІІІ ст.» (С.Юрченко) та багато інших.

Колеги-науковці Національного заповідника «Глухів», Національного природного парку «Мезинський» та фахівців з м. Ніжин поділились власним досвідом шляху реалізації своїх проектів, який Шосткинщині ще належить пройти. Згідно з постановою кабміну №527 до 2020 року має бути затверджено межі та зони охорони Державного історико-архітектурного заповідника «Державотворці Сіверщини», розроблений план організації його території, визначені обсяги, вартість та строки проведення робіт з реставрації об'єктів, включених до складу Заповідника.