Міськрайонна газета

СПАДКУВАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ ЗА ВІДСУТНОСТІ КАДАСТРОВОГО НОМЕРА

Однією із підстав набуття права власності на земельну ділянку є її успадкування. Відповідно до чинного законодавства право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням іі цільового призначення. Проте земельне законодавство має деякі приписи, що визначають специфіку земельної діяльності.

Відповідно до Земельного кадастру, земельна ділянка як об’єкт цивільних правовідносин має бути сформованою. А сформованою вона вважається з моменту присвоєння її кадастрового номеру.

Такий припис з’явився у 2011 р. з прийняттям  Закону України «Про державний земельний кадастр». На практиці виникли питання спадкування земельних ділянок, які не мають кадастрового номеру, тобто не сформовані.

На сьогоднішній день це питання вирішується наступним чином: особа, яка є спадкоємцем, зобов’язана звернутися до нотаріуса та заявити про своє бажання вступити в спадщину. Нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину. Даний документ є підставою звернення до землевпорядної організації для виготовлення технічної документацій із землеустрою. На дану земельну ділянку вони виготовляють документацію в паперовій і електронній формі. Державна реєстрація здійснюється за місцем розташування земельної ділянки.

До Державного кадастрового реєстратора за місцем розташування земельної ділянки подаються заява для проведення реєстрації; виготовлена технічна документація. Після цього відбувається процес реєстрації ділянки, якій присвоюють кадастровий номер. На підтвердження реєстрації видається витяг із державного земельного кадастру з присвоєним номером на ім’я спадкоємця, який після цього звертається до нотаріуса, і після відкриття спадщини (протягом 6 місяців з дня смерті спадкодавця) особі-спадкодавцю видається свідоцтво про право власності на цю ділянку.