Міськрайонна газета

ВЕДЕМО МИ СВОЮ РОДОСЛОВНУ З КУЛІША

Слова, взяті для заголовка цієї статті, належать відомому представнику «розстріляного відродження», письменнику, Миколі Хвильовому (справжнє прізвище Фітільов). Ще далекого 1925 року він дав високу оцінку нашому землякові, вороніжцю, – Пантелеймону Олександровичу Кулішу, 201 річницю від дня народження якого ми відзначаємо цьогоріч. Зокрема, в листі до Миколи Зерова він писав: «Що ж до науки, політики й культури в широкому розумінні цього слова, то тут більшого за Куліша я не бачу. Здається, тільки він один маячить світлою плямою з темного минулого. Тільки його можна вважати за справжнього європейця, за ту людину, яка наблизилась до типу західного інтелігента, а тому ведемо ми свою родословну з Куліша». Ці слова М. Хвильового, безперечно, свідчать про величезну роль П. Куліша в культурно-духовному житті українців. Багато Кулішевих пророчих ідей і нині живі та актуальні й стають зрозумілими тільки тепер, в умовах поступу незалежної України до європейської спільноти. Творчість нашого земляка, в першу чергу, була спрямована на культуротворчий, ненасильницький шлях боротьби за соціальний прогрес і національне визволення. Його твори спрямовані на збудження в душах українців загальнолюдської моралі, християнського братолюбства, вічних гуманістичних цінностей.

Кулішевим дороговказом є гармонізація відношень суспільства і природи, правдиве пізнання вітчизняної історії, європеїзація з неодмінним збереженням національної самобутності, убачання національного ідеалу в рівноправних і дружніх взаєминах із сусідніми та іншими державами.

Отож, ведучи свою родословну з Куліша, ми ще й повинні не забувати настановчі ідеї Великого Українця, просвітителя. Тоді, за словами Пантелеймона Олександровича, з нас « будуть люди як слід, … буде громада шанована, і вже на таку громаду ніхто своєї лапи не положить».

 

Додатково повідомляємо, що 6 серпня 2020 року о 15:00 в селі Гукове Шосткинського району на честь видатного земляка відбудуться XVI Кулішеві читання та 7 серпня 2020 року о 10:00 в центрі селища Вороніж (біля пам'ятника Пантелеймона Куліша) - урочисті заходи "Фундатору українського відродження присвячується".

 

Запрошуємо на святкування мешканців міста та району!