Міськрайонна газета

НА ШОСТКИНЩИНІ КОРІВ ДОЯТЬ РОБОТИ

В Шосткинському районі відбувся семінар з питання впровадження новітніх технологій в розвиток молочної галузі. Участь у заході взяли фахівці тваринної галузі регіону. Зокрема керівники та спеціалісти структурних підрозділів з питань агропромислового розвитку районних державних адміністрацій, представники сільськогосподарських підприємств області по виробництву молока. Делегацію очолив директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА Олександр Маслак. Теоретична частина семінару відбулася на базі Клишківського НВК. У вітальному слові голова Шосткинської РДА Віктор Ждаміров ознайомив присутніх з надбаннями галузі тваринництва Шосткинщини та наголосив на винятковості Клишківського ФГ «Озон»: - «Це єдине на Сумщині  і одне з трьох в Україні фермерських господарств, котре обрало курс на впровадження в галузь тваринництва високопродуктивної роботизованої агротехніки. І це один з небагаточисельних прикладів того як розумне ведення господарства дає зростання рентабельності, без сучасних супутніх негативних наслідків – зниження якості молока, виснаження земель технічними культурами і т. ін.»

Сьогодні господарство має 150 дійних корів та 80 телиць і щодоби постачає до 3,5 т високоякісного молока на добу із жирністю від 4,5% до 5%.

У ФГ «Озон» працює нині три покоління однієї родини: батько, двоє його синів і онук, яким допомагають ще дев’ятеро місцевих жителів. Починали у 2000 році з 87 га землі в обробітку, у 2001 – взяли в оренду у власників земельних паїв ще 500 га, а також деяку техніку, три напівзруйновані будівлі і 54 голови великої рогатої худоби. Помалу нарощували потужності, зароблені гроші вкладали у подальший розвиток господарства, брали кредити. Всього інвестували у господарство понад 2 мільйони євро. Усі корми (люцерновий сінаж, гірчицю, люпин, овес, кормовий горох, кукурудзяний силос) в «Озоні» вирощують і пакують самі. Крім тваринництва, займаються рослинництвом: сіють гречку, пшеницю, жито. 3,2 тисячі га землі, яка знаходиться в розпорядженні фермерського господарства «Озон», обробляють потужною технікою, основу якої складають найсучасніші досягнення німецьких інженерів: трактори Axion-850 і Axion-940 з комп’ютерним оснащенням, зернозбиральні комбайни Tucano-470 i Tucano-570, телескопічні навантажувачі Skorpion, сівалка Horsch Pronto, американська дискова борона John Deere тощо.

Одиниці техніки відверто вразили делегантів, особливо робот дояр Mlone. Роботизована система в процесі доїння проводить ряд тестів і веде «досьє» на кожну тварину, пізнаючи її по датчику, що кріпиться на вухо. Інформація акумулюється в базі даних, дозволяючи проводити подальшу аналітичну обробку. Тести дозволяють виявляти різні захворювання тварин, в тому числі, на ранніх стадіях. Роботизована доїльна система, добре пристосована до потреб тварин. В середньому корови самостійно заходять до робота на доїння 2.5-3 рази в день, при тому, що оператори машинного доїння, як правило, доять корів 2 рази в день. Корови після отелення, буває і 4-5 раз приходять до робота.

По завершенні екскурсії молочною фермою директор Департаменту агропромислового розвитку Сумської ОДА Олександр Маслак подякував за ініціативу організації семінару Людмилі Воронець, начальнику відділу агропромислового розвитку Шосткинської РДА. А також засновникам ФГ «Озон»: - «Для того аби виділити хвилинку вільного часу фермеру необхідно докласти неабияких зусиль. Тож я щиро вдячний за запрошення та за те, що ви знаходите сили не лише піднімати добробут вашого населеного пункту, а й ділитеся таким унікальним досвідом з колегами. Дякую, що двері вашого сімейного бізнесу відкриті для інновацій та прогресу!»