Міськрайонна газета

ІСТОРІЇ ЗЕМЛЯКІВ-УЧАСНИКІВ ВІЙНИ В РЕСПУБЛІЦІ АФГАНІСТАН (ЧАСТИНА І)

15 лютого 2019 року минає 30 років з дня виведення військ з Афганістану. Війна тривала понад 9 років. Афганська кампанія залишила невиліковну рану у серцях тих, хто брав участь у бойових діях, хто більше не побачив друзів, синів чи батьків. Шосткинський район втратив четверо мужніх земляків. Серед числа тих хто не повернувся до рідної домівки Віктор Миколайович Пилипець – рядовий, водій, народився 10 серпня 1963 року в селі Клишки. Після закінчення місцевої школи працював у колгоспі трактористом, шофером. До лав Збройних Сил СРСР призваний 6 жовтня 1981 року. Пройшов спецпідготовку в навчальному підрозділі міста Самарканд.

У Республіку Афганістан був направлений в грудні 1981 року. Зі спогадів його товариша по службі Бабича А.І.: - «З Віктором нас доля звела ще на курсах з підготовки водіїв в ДОСААФ. На військову службу нас призвали в один день. Про те, що служити доведеться в гарячій точці, ніхто нам не говорив. В навчальному таборі міста Самарканд ми були в одній роті, але в різних взводах. Після проходження курсу молодого бійця Віктор першою відправкою полетів в Афган. На цьому наші шляхи розійшлися. В кінці січня 1982 року ми дізналися, що один чоловік з нашого призиву пропав без вісті. Про те, що це був саме Віктор, я дізнався тільки після свого комісування».

У двадцятих числах січня 1982 року під час виконання службових обов'язків Віктор Пилипець пропав безвісти в провінції Баглан.

В світлій пам'яті земляків залишився Віктор Павлович Гречко - прапорщик, командир гранатометно-кулеметного взводу. Народився 29 січня 1960 року в смт Вороніж. Після закінчення школи працював трактористом в радгоспі. До лав Збройних Сил СРСР був призваний 2 липня 1979 року. Строкову службу проходив в Київській області. Після закінчення школи прапорщиків, як командир взводу його було направлено в колишнє місто Дніпропетровськ (нині Дніпро).

У Республіку Афганістан потрапив в березні 1983 року командиром гранатометно-кулеметного взводу в 371-й гвардійський механізований полк 5-ї МСД (район Шинданда, провінція Герат).

30 серпня 1984 року під час бойової операції, в районі населеного пункту Анардарра, рота, в якій служив Віктор, потрапила під сильний обстріл ворога. Оцінивши ситуацію, він очолив групу, зайшов в тил «душманів». Завдяки майстерно організованій системі ведення вогню атака противника була успішно відбита, але самого командира взводу вбила куля противника.

Похований чоловік в смт Вороніж. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 12.02.1985 року за мужність і відвагу, проявлені під час виконання військового обов'язку, прапорщика Гречко Віктора Павловича нагороджено орденом Червоної Зірки (посмертно).

Ці чоловіки чесно виконували солдатський обов’язок, виявляли мужність і силу духу. Це істина, і ніяким політичним миттєвостям, часовим переоцінкам не підлягає!