Міськрайонна газета

БЕЗПЕЧНЕ ДОНОРСТВО КРОВИ. ПРАВА ТА ПІЛЬГИ ДОНОРІВ

Щорічно 14 червня відзначається Всесвітній день донора крові. Метою цього заходу є залучення здорових людей до донорства крові. Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людських життів.

Працівники Шосткинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги роз’яснюють – хто може бути донором крові та які права та пільги їм надаються:

Хто може бути донором крові?

Донорами крові в Україні можуть стати громадяни України віком від 18 років, які пройшли відповідне медичне обстеження і в яких немає протипоказань, якщо:

 • Минув 1 рік після нанесення татуювання, проколювання вух, пірсингу;
 • Минуло 6 місяців після переливання крові, оперативного втручання;
 • Минув 1 місяць після гострого респіраторного захворювання, ангіни, грипу;
 • Завершився період вагітності та лактації: 1 рік після пологів та 3 місяці після закінчення лактації;
 • Завершено прийом лікувальних препаратів:

-         антибіотики – 2 тижні після закінчення прийому;

-         анальгетики, саліцилати – 10 днів після закінчення прийому;

-         щеплення вбитими вакцинами (гепатит В, правець, дифтерія, коклюш, холера, грип), анатоксинами – не менше 10 днів;

-         щеплення живими вакцинами (бруцельоз, чума,вакцина БЦЖ, віспа, краснуха, поліомієліт перорально), введення протиправцевої сироватки – не менше 1 місяця;

-         введення імуноглобуліну проти гепатиту В – не менше 1 місяця;

-         щеплення проти сказу – не менше 1 року.

 

Як підготуватися до здачі крові:

 

 • За три дні до донації відмовтеся від прийому анальгетиків і аспірину а також ліків, що містять їх (ці речовини погіршують зсідання крові).
 • Намагайтеся обмежити вживання жирної, смаженої та молочної їжі напередодні та в день здачі крові.
 • Не приходьте здавати кров, якщо відчуваєте нездужання (озноб, запаморочення, головний біль, слабкість).
 • Обов’язково виспіться і з’їжте легкий сніданок (солодкий чай, дієтичне печиво, каша на воді).
 • Не вживайте алкоголь за 48 годин до донації.
 • Не паліть за 2 години до донації.

 

Гарантовані державою права донорів:

 • Медичне обстеження донора перед здаванням крові та її компонентів і видача довідок про стан його здоров'я здійснюються безплатно.
 • На випадок зараження донора інфекційними хворобами або виникнення у нього інших хвороб чи розладу здоров'я у зв'язку з виконанням донорської функції донор підлягає обов'язковому державному страхуванню.
 • Донору в порядку, встановленому законодавством, відшкодовується шкода, заподіяна йому ушкодженням здоров'я у зв'язку з виконанням донорської функції, з урахуванням додаткових витрат на лікування, посилене харчування та на інші заходи, спрямовані на його соціально-трудову та професійну реабілітацію.
 • Інвалідність донора, що настала у зв'язку з виконанням ним донорської функції, прирівнюється до інвалідності внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання.
 • У разі смерті донора, що настала внаслідок виконання донорської функції, членам сім'ї померлого, які перебували на його утриманні, призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника. Призначення такої пенсії здійснюється у порядку та на умовах, встановлених законодавством для призначення пенсії сім'ї годувальника, який помер внаслідок трудового каліцтва чи професійного захворювання.

 

Пільги, що надаються донорам:

 В день давання крові та (або) її компонентів, а також в день медичного обстеження працівник, який є або виявив бажання стати донором, звільняється від роботи на підприємстві, в установі, організації незалежно від форм власності із збереженням за ним середнього заробітку. Донори з числа студентів вищих навчальних закладів та учнів професійних навчально-виховних закладів у зазначені дні звільняються від занять.

 Після кожного дня давання крові та (або) її компонентів, в тому числі у разі давання їх у вихідні, святкові та неробочі дні, донору надається додатковий день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

 У разі, коли за погодженням з керівництвом підприємства, установи, організації, командуванням військової частини в день давання крові донор був залучений до роботи або несення служби, йому за бажанням надається інший день відпочинку із збереженням за ним середнього заробітку.

 У разі давання крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка продовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожний день давання крові.

 В день давання крові та (або) її компонентів донор забезпечується безкоштовними сніданком та обідом за рахунок коштів закладу охорони здоров'я, що здійснює взяття у донора крові та (або) її компонентів. У разі неможливості забезпечення таким харчуванням відповідний заклад охорони здоров'я має відшкодувати донору готівкову вартість відповідних наборів харчування.

 

Донори, які безоплатно здали кров у кількості 40 разових максимально допустимих доз або плазму крові в кількості 60 разових максимально допустимих доз, незалежно від часу їх здачі, набувають статусу Почесного донора України.

Почесні донори України мають право на:

 • безоплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування з використанням дорогоцінних металів) у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;
 • пільгове придбання ліків (зі знижкою 50% їх вартості) за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
 • безоплатне забезпечення донорською кров’ю та її препаратами, необхідними для їх особистого лікування, за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я, заснованими на загальнодержавній та комунальній власності;
 • першочергове придбання за місцем роботи або навчання путівок для санаторно-курортного лікування та першочергове лікування у закладах охорони здоров’я, заснованих на загальнодержавній та комунальній власності;
 • позачергове забезпечення у порядку, встановленому КМУ, протезами та протезно-ортопедичними виробами;
 • використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час;
 • отримання надбавки до пенсії у розмірі 10% від затвердженого прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць;
 • отримання пільгових позик для будівництва індивідуального житла відповідно до законодавства.

Якщо виникли правові питання, звертайтеся до Шосткинського місцевого центру з надання БВПД, за адресою: м. Шостка, вул. Горького, 4, т. 7-30-94.