Міськрайонна газета

ЯК НЕПРАЦЮЮЧІЙ ОСОБІ ЗБІЛЬШИТИ СТРАХОВИЙ СТАЖ?

З 2004 року в Україні запроваджено принцип пенсійного страхування, відповідно до якого пенсія залежить від страхового стажу та розміру офіційної заробітної плати, з якої сплачено обов’язкові платежі.

Статтею 10 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачена можливість отримання страхового стажу, необхідного для призначення пенсії, шляхом сплати єдиного внеску на добровільних засадах.

Право на добровільну участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні мають члени фермерського господарства/особистого селянського господарства, а також особи, які досягли 16-річного віку і не перебувають у трудових відносинах з роботодавцями та не належать до кола платників єдиного внеску. Для укладення договору незастрахованій особі необхідно подати до територіального органу Державної фіскальної служби України за місцем проживання:

  • відповідну заяву за встановленою формою;
  • копію документа, що посвідчує особу;
  • документ, що підтверджує членство у фермерському/особистому селянському господарстві;
  • копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера та копію трудової книжки (у разі наявності).

Договір про добровільну участь укладається на термін не менше одного року, при цьому за окремим договором можна здійснити одноразову сплату єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, у тому числі за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року.

Розмір внеску визначається в договорі, але сума сплачених внесків за кожний місяць не може бути меншою, ніж мінімальний страховий внесок. З 1 січня 2016 року - це 22 % від мінімальної заробітної плати, установленої на дату укладення договору. Розмір мінімального страхового внеску з 1 травня 2016 року складає 319,00 грн., з 1 грудня 2016 року – 341,00 грн.