Міськрайонна газета

БОТУЛІЗМ

Ботулізм - гостра інфекційна хвороба з групи кишкових інфекцій, яка характеризується важким ураженням нервової системи зі слабкістю м'язів, порушенням зору, ковтання, моторики кишок.

Інкубаційний період при ботулізмі від 8 до 10 діб. В більшості випадків існує пряма залежність між тривалістю інкубаційного періоду та важкістю перебігу: чим коротший інкубаційний період, тим важче протікає ботулізм. Однак така закономірність спостерігається не завжди, особливо при зараженні штамами, що містять протоксин, який ще має пройти стадію активації травними ферментами.

Початок захворювання зазвичай поступове. Особливістю ботулізму є відсутність лихоманки протягом всієї хвороби і нечіткість, поліморфізм клінічних проявів у перші дні хвороби, що пояснює велику кількість діагностичних помилок при ботулізмі.

Першими і найбільш постійними симптомами ботулізму є підвищена стомлюваність, м'язова слабкість ("ноги ватяні"), запаморочення. Слабкість прогресує. У розпал хвороби особливо виразно помітно переважне ураження м'язів шиї і кінцівок. При тяжкому перебігу хворі не можуть самі йти, вони буквально "висять" на супроводжуючих. М'язова сила в руках різко ослаблена: хворий не може підняти руку (вона падає як батіг), не може стиснути руку співрозмовникові. Якщо хворий сидить, то голова опущена, йому нелегко утримати її, вона буквально падає на груди. Інші симптоми, які дозволяють з більшим ступенем імовірності діагностувати ботулізм, зазвичай виникають через 1-3 дні і навіть пізніше, хоча іноді можуть виявлятися і з перших днів хвороби.

Дуже швидко нудота, блювання, пронос припиняється і настає стадія парезу кишечника: з'являються здуття живота, запор. Іноді при цьому виникає біль в животі. Якщо розладу кишечника не передував пронос (а в більшості випадків ботулізм починається і надалі протікає без нудоти, блювоти, діареї), хворий може потрапити навіть на операційний стіл з підозрою на кишкову непрохідність, настільки вираженим і швидко наростаючим може бути метеоризм у поєднанні з повним "мовчанкою" кишечника при аускультації.

Порушення зору - один з найбільш яскравих ранніх симптомів ботулізму. Перше, на що звертають увагу хворі, - вони не можуть читати текст, що лежить перед ними, але спочатку добре бачить предмети, розташовані вдалині (тобто порушується спочатку ближнє зір). Іноді хворі скаржаться, що перед очима з'являється "сітка", що заважає їм бачити предмети. Спроба підібрати окуляри ні до чого не призводить. Лікар при огляді може помітити розширення зіниць, мляву реакцію їх на світло. Симптоми наростають: у наступні дні гострота зору прогресуюче знижується, іноді катастрофічно швидко (деякі хворі через кілька днів після початку хвороби не можуть порахувати пальці на руці, близько піднесеної до очей), виникає двоїння предметів. Звертають на себе увагу широкі зіниці, порушення конвергенції, з'являється птоз верхньої повіки, очна щілина звужена. При тяжкому перебігу хворі не можуть самостійно відкрити очі і піднімають повіки пальцями. Іноді виявляється збіжний або косоокість. Безумовно, поява і динаміка "очних" симптомів істотно допомагають у постановці діагнозу, але лікар повинен пам'ятати, що навіть ботулізм з тяжким перебігом, особливо спричинений токсином типу А, може протікати без них.

Порушення дихання - один з найбільш грізних ознак. Першими ознаками катастрофи, що насувається служать скарги хворого на утруднене дихання, відчуття нестачі повітря, особливо утруднений вдих. Вночі хворі можуть прокидатися від задухи. Дихання прискорене, стає все більш поверхневим, періодично хворий робить (чи намагається зробити глибокий вдих. При огляді грудної клітки видно, як активно спочатку працюють міжреберні м'язи та м'язи черевного преса, але поступово дихання стає все більш частим і поверхневим, все слабшим екскурсія грудної клітини. Шкіра бліда, при наростаючої дихальної недостатності розвивається акроціаноз, а потім і тотальний ціаноз. Обличчя маскоподібне. Зупинка дихання може настати як на тлі прогресуючої м'язової слабкості і гіпоксії, так і раптово.

Порушення співвідношення активності симпатичної і парасимпатичної частин вегетативної нервової системи часто супроводжується порушенням сечовиділення (утруднене сечовипускання, затримка сечі).

Ускладнення

Найбільш важкими ускладненнями, що призводять до смерті хворого, є зупинка дихання і серця.

Параліч м'язів гортані і глотки може призвести до аспірації блювотних мас, їжі і раптової смерті навіть при середньотяжкому перебігу ботулізму.

Тривала гіпоксія, надлишкове введення на цьому тлі рідини сприяють виникненню набряку мозку. Можуть розвинутися інтоксикаційні психози (частіше при ботулізмі, викликаний токсином типу В).

Протягом ботулізму нерідко ускладнюється приєднанням вторинної інфекції. Параліч дихальних м'язів сприяє виникненню пневмонії, порушення слиновиділення - активації бактеріальної флори порожнини рота з подальшим розвитком гінгівіту, стоматиту, паротиту. Атонія сечового міхура і необхідність випускати сечу катетером можуть призвести до виникнення пієлітах, циститу.

Повідомляємо, що у м. Білопіллі Сумської області по вул. Коцюбинського, 20 зареєстровано 2 випадки ботулізму, пов’язаних з вживанням м’ясних консервів власного приготування.

Захворіли 2 особи (мати й син, мешканці м. Суми, які на даний час постійно перебувають у м. Білопіллі, де доглядають хвору бабусю).

27.06.2013року каретою швидкої допомоги о 13-20 в інфекційне відділення Білопільської ЦРЛ була доставлена Петленко З. М., 1955 року народження з скаргами на слабкість, сітку перед очима, оніміння язика, утруднення ковтання, диспепсичними проявами.

Захворіла 22 червня  2013 року, коли з’явились нудота, блювання, слабкість. 25-26 червня стан погіршився, додалися зниження зору та утруднене ковтання, виражена слабкість. При госпіталізації 27 червня 2013 року був встановлений діагноз: харчова токсикоінфекція, ботулізм? Для консультації були викликані спеціалісти обласної інфекційної лікарні, після огляду хвора була переведена до даного закладу.

При зборі епіданамнезу встановлено, що 21 червня хвора та її син вживали домашню свинячу тушонку як без термічної обробки (покуштувала після відкриття банки), так і термічно оброблену (додавання в тушковану картоплю). Тушонка була виготовлена домашнім способом 2 місяці тому, зберігалася у погребі. Використовувана банка була бомбажною, при відкриванні - з неприємним запахом, органолептичні характеристики були не властиві даному продукту.

28.06.2013 в 14-20 каретою швидкої допомоги був госпіталізований також син захворілої Петленко М.М. 1978 року народження (син Петленко З.М.) з аналогічними симптомами за винятком блювання. В той же день доставлений в обласну інфекційну лікарню.

Основу попередження випадків ботулізму складає неухильне дотримання санітарно-гігієнічних правил при виробництві харчових продуктів. Зокрема, консерви протягом деякого часу витримують при 37 "С. Якщо вони містять спори збудника, то вони здуваються ( бомбаж ), а при розтині видають запах згірклого масла. Також в консерви вносять різні інгібітори (наприклад, нітрити в м'ясні вироби). Слід уникати вживання консервів домашнього приготування.

Більшість консервів домашнього приготування є хорошим поживним середовищем для розмноження палички ботулізму.

Слід неухильно дотримуватись санітарно-гігієнічних вимог щодо технології виготовлення консервованих продуктів. Їх стерилізують в автоклавах, бо руйнування спор відбувається лише за температури 120ОС. Зовнішньою ознакою забрудненості консервів збудником ботулізму є їх здуття внаслідок газоутворення і поява неприємного запаху. Банки з бомбажем бракують. На жаль, часто таких змін не спостерігають.

Не купляйте на ринках з рук виготовлені в домашніх умовах консери або овочі!