Міськрайонна газета

ВІКТОР ЖДАМІРОВ: «ЧЕСНЕ І ПОРЯДНЕ СТАВЛЕННЯ ДО ПРАЦІ ОДИН ОДНОГО ДОПОМОЖЕ РОЗВИНУТИ ВЗАЄМОВИГІДНІ ВІДНОСИНИ АГРАРІЇВ ТА ПАСІЧНИКІВ»

З метою забезпечення виконання норм чинного законодавства України, щодо використання засобів захисту рослин та профілактики отруєння бджіл, відбулася нарада, участь в котрій взяли власники пасік, підприємці, фахівці управління Держпродспожив служби в Сумській області та відділу агропромислового розвитку Шосткинської районної державної адміністрації. Що стосується законодавчої бази бджільництва, Володимир Ревенко, в. о. начальника Шосткинського міськрайонного управління ГУ Держпродспожив служби окремо зупинився на аспектах оформлення санітарного паспорта пасіки, як документу, котрий гарантує у разі гибелі бджолосімей, можливість відстояти в судовому порядку право на компенсацію збитків. Озвучено нормативно правову базу щодо розміщення та переміщення пасік. Під час роз’яснення правил відбору і пересилання патологічного матеріалу для дослідження на інфекційні та інвазійні захворювання бджіл та підозри на їх отруєння Віталій Павлюченко, директор районної державної лабораторії ГУ Держпродспожив служби в Сумській області, звернув увагу бджолярів на той, факт, що в районі трапляється практика коли власники (а їх в районі 126) не вказують реальну кількість бджолосімей в паспорті пасіки, що несе в собі додаткові ризики приведення бджільництва до збитковості. Серед чинників котрі можуть їх мінімізувати названо: роботу постійних комісій в органах місцевого самоврядування та активна співпраця власників земельних ділянок з бджолярами. Віктор Ждаміров, голова Шосткинської районної державної адміністрації зауважив: - «Перше з чого потрібно починати – налагодження комунікації підприємців-аграріїв з пасічниками. В районі такі зв’язки наразі є лише в декотрих населених пунктах. Порядне ставлення до праці один одного допоможе розвиватись одразу двом галузям. Треба розуміти, що від обробітку рослин засобами захисту аграрії не відмовляться, однак координація цього процесу можлива, за умови дотримання норм законодавства з обох сторін. Сповіщення про розпилення препаратів повинно проводитись своєчасно у відведений час доби, з вказівкою про найменування препарату, спосіб обробки та розміщення полів, що планується обробляти. Бджолярі у свій час мають дотримуватись рекомендацій рослинників».

Під час наради пасічники та аграрії мали можливість в режимі відкритого діалогу отримати відповіді на питання, що хвилюють. Торкнулися й теми токсичності препаратів. Іван Шалда, провідний спеціаліст відділу контролю за обігом захисту рослин Шосткинського міськрайонного управління ГУ Держпродспожив служби в Сумській області запевнив, нині в обігу на ринку засобів захисту рослин вся продукція сертифікована згідно з держстандартами. Користуючись нагодою бджолярі також звернулись до органів місцевого самоврядування та районної влади з проханням долучитись до профілактичних заходів недопущення випадків масового спалювання сухої рослинності та її залишків на відкритих територіях. За їх словами вогонь призводить до колосальних втрат екосистеми та їх майна (полум’я знищує вулики). Також на їх переконання нині, як ніколи, назріла потреба у створенні районної дієвої спілки пасічників для захисту прав. Об’єднатись бджолярів краю, узагальнити кращий досвід, зацікавитись передовими технологіями, закликав й Мірон Пундор, фахівець з агроефективності. Після дискусії учасники наради обговорили організаційні моменти цього питання.