Міськрайонна газета

ПРАВО НА ТИШУ У ЖИТЛОВОМУ БУДИНКУ

Проблема з гучними сусідами, іноді, є найгострішою проблемою з якою стикаються мешканці багатоповерхових будинків, оскільки порушення права на тишу не дає можливості громадянам нормально відпочивати, особливо у святкові або вихідні дні. Найчастіше це виявляється у проведенні ремонту або слуханні гучної музики, особливо в нічний час, коли людина особливо потребує спокою та відпочинку.

Якими нормативно – правовим актами врегульовано рівень допустимого шуму?

Найпоширенішими нормативно – правовими актами в цій сфері є Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та Постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572» .

Відповідно до Постанови «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572» у приміщеннях житлових будинків заборонено:

-                голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною
апаратурою та іншими джерелами побутового шуму з 22.00 до 8.00;

-                проводити у робочі дні з 21.00 до 8.00, а у святкові та неробочі дні цілодобово ремонтні роботи,  що супроводжуються шумом. Власник, наймач (орендар) приміщення, в якому передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.

За санітарними нормами, максимально допустимі рівні шуму у багатоквартирних будинках вдень становлять до 55 децибелів, вночі (з 22:00 до 08:00) – до 45 децибелів. Для територій, які прилягають до житлових будинків – вдень до 70 децибелів, вночі – до 60 децибелів.

Таким чином проведення ремонту у святкові дні або слухання гучної музики, наприклад, о третій годині ночі, є незаконним та є підставою для притягнення порушника до юридичної відповідальності.

Як діяти, коли сусіди порушують право на тишу?

Якщо проблему не вдається врегулювати мирним шляхом за допомогою розмови, то існують всі підстави звернутися до органів поліції. Перевищення рівнів допустимого шуму, як і спричинення шуму в нічний час – це адміністративне правопорушення (ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Поліція має скласти протокол і зафіксувати всі суттєві обставини події.

Відповідальність за порушення правил тиші:

Відповідно до ст. 182 Кодексу України порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях

 

-         тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85–255 грн.)і накладення штрафу на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (255 – 510 грн.).

Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів (255–510 грн.) доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850–2550 грн.) із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.