Міськрайонна газета

ВАШІ ПРАВА У ПРИМІЩЕННІ ТОРГОВЕЛЬНОГО ЦЕНТРУ ЧИ СУПЕРМАРКЕТУ

У багатьох супермаркетах адміністрація вимагає здавати свої особисті речі до камери схову.

Якщо коротко, то жодним законодавчим актом не передбачено обов’язку здавати речі в супермаркеті на зберігання. Ви маєте право не робити цього, але за умови, що у вас з собою немає товарів, які продаються у даному магазині, а також за наявності умов для збереження особистих речей».

Крім того, якщо ви вирішили здати речі у камеру схову, закривши її і забравши ключ, ви уклали з торговельним центром безоплатний публічний договір зберігання. Не дивлячись на можливі оголошення щодо того, що адміністрація не відповідає за збереження речей, вони несуть відповідальність за це відповідно до чинного законодавства, а у разі нестачі або пошкодження речей, саме супермаркет відшкодовує збитки.

Яку ж відповідальність може понести торговельний центр? Відповідно до Цивільного кодексу України, у разі втрати речей зберігач відшкодовує збитки у розмірі їхньої повної вартості, у разі пошкодження – у розмірі суми, на яку знизилася їхня вартість. Крім того, якщо внаслідок пошкодження речей їх уже не можна використовувати за призначенням, покупець має право відмовитися від них і вимагати відшкодування їхньої вартості.

Отже, відповідно до Закону України «Про охоронну діяльність», персонал має право здійснити огляд речей лише за добровільною згодою покупця. Охоронці не мають права вас затримувати, єдине, що вони можуть зробити, – це викликати співробітників правоохоронних органів та попросити вас їх дочекатися. Фізичний вплив представники охоронних фірм можуть застосовувати лише у таких випадках як захист себе або іншої особи  від нападу, що загрожує життю або здоров’ю, а затримана особа негайно передається правоохоронним органам.

Якщо ви все ж таки потрапили у ситуацію, коли адміністрація супермаркету тисне на вас, відмовляється випускати з приміщення, слід нагадати їм про порушення Закону України «Про захист прав споживачів», яким забороняється нечесна підприємницька практика та агресивна діяльність.