Міськрайонна газета

ПРАВОВІ ПІДСТАВИ ВИКОРИСТАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ ЗБРОЇ

Україна станом на 2019 рік залишається єдиною державою в Європі, яка не має власного Закону, який би регулював обіг цивільної вогнепальної зброї. Єдиним нормативно-правовим актом, яким регулюється порядок придбання, зберігання, перевезення і використання вогнепальної зброї, є наказ Міністерства внутрішніх справ від 21.08.1998 № 622. Були спроби скасувати цей наказ у судовому порядку, але на даний момент він залишається чинним.

Відповідно до наказу 622, громадяни України, які досягли 21-річного віку, можуть придбати і користуватися мисливською гладкоствольною зброєю, з 25 –річного віку можна придбати мисливську нарізну зброю. Холодну, охолощену та пневматичну зброю може придбати особа, яка досягла 18-річного віку. Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність. Цим же наказом передбачена спеціальна процедура для отримання дозволів на придбання та використання мисливської зброї.

Зокрема, для отримання дозволу на мисливську зброю, відповідно до наказу, необхідно у першу чергу отримати довідку про відсутність судимості. Потім слід записатись на курси з вивчення матеріальної частини зброї і правил поводження з нею. За результатами проходження курсів та здачі іспиту видається відповідна довідка. Для отримання дозволу знадобляться сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду та медична довідка про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів. Після цього в лікарні за місцем проживання або у платному медичному закладі потрібно пройти медичний огляд та отримати медичну довідку для отримання дозволу (ліцензії) на об'єкт дозвільної системи. При цьому, для отримання такої довідки необхідно надати дві фотокартки розміром 3Х4 см. Обов’язковою умовою отримання дозволу на зброю є наявність договору обов'язкового страхування цивільної відповідальності для власників зброї, який можна укласти в будь-якій страховій компанії. Слід також потурбуватися про придбання металевого ящика або сейфу, які встановити за місцем проживання. Металевий ящик краще надійно прикріпити до підлоги або стіни.

Для прискорення отримання дозволу на придбання зброї, звернутись до дільничного інспектора поліції за місцем проживання і попросити провести спеціальну перевірку за місцем проживання. У ході перевірки інспектор перевіряє наявність металевого ящика для зберігання зброї та його відповідність вимогам Інструкції, збирає дані про поведінку особи в побуті та за місцем проживання. Після цього можна подавати заяву, і якщо всі документи в порядку, отримувати дозвіл на володіння мисливською зброєю. При цьому наказом не врегульовано питання використання короткоствольної зброї, у той час як використання мисливської для самозахисту забороняється.