Міськрайонна газета

ПОПЕРЕДЖЕННЯ ТА РАННЄ ВИЯВЛЕННЯ СОЦІАЛЬНОГО СИРІТСТВА

Соціальне сирітство є однією з найбільш актуальних сучасних проблем українського суспільства. Погіршення морально-психологічного клімату в сімейній сфері, економічна нестабільність, зростання народжуваності дітей з патологіями – все це призводить до загострення та поширення даного явища.

29 січня 2020 року директором Шосткинського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ольгою Неродою спільно з акушерсько-гінекологічною службою жіночої консультації Шосткинської центральної районної лікарні на чолі із завідуючою Оленою Федченко проведено засідання у форматі «круглого столу» з питання попередження та виявлення раннього соціального сирітства.

Під час зустрічі обговорено стан виконання плану спільних дій щодо попередження раннього соціального сирітства за минулий рік та перспективи і напрямки спільної діяльності щодо запобігання даного явища у 2020 році.

У ході розмови учасники дійшли висновку, що окрему групу дітей-сиріт становлять новонароджені діти, від яких відмовилися у пологовому будинку. Найчастіше це матері, які перебувають у складних життєвих обставинах та не можуть їх самостійно подолати. Серед таких обставин є: тяжке матеріальне становище, відсутність необхідних житлових умов (домінуюча причина); зниження виховного потенціалу сім’ї, не сформованість відповідального ставлення до батьківства; неготовність виховувати дитину через юний вік матері; легковажне перше кохання, коли молодь не обізнана в засобах контрацепції; зневажливе ставлення та негативні стосунки в сім’ї; відсутність підтримки з боку батька дитини та родичів; народження дитини з тяжкою патологією і фізичними вадами; наявність алкогольної або наркотичної залежності матері; матері, які вже позбавлені батьківських прав стосовно інших дітей тощо.

В ході спілкування з лікарями обговорено основні шляхи профілактики відмов матерів від новонароджених дітей та допомоги породіллям, які опинились у складних життєвих обставинах. Адже пріоритетним завданням у профілактиці соціального сирітства є важливість підтримки і зміцнення статусу соціально здорової сім’ї.

Тому, під час надання допомоги, робота працівників Шосткинського РЦСССДМ повинна бути направлена на забезпечення психологічної та соціальної підтримки вагітних та матерів, які народили дитину з метою вирішення наступних питань:

-              налагодження стосунків в сім’ї та з оточенням;

-              сприяння в оформленні документів та отримання реєстрації дитини;

-              сприяння у вирішенні питання отримання матеріальної та гуманітарної допомоги;

-              забезпечення соціально-психологічної підтримки батьків, у яких народилися діти з вадами здоров’я;

-              допомога в роз’ясненні належного догляду за дитиною;

-              перенаправлення до інших суб’єктів соціальної взаємодії, які можуть надати відповідну допомогу.

По закінченню заходу лікарям надані інформаційно-просвітницькі  матеріали щодо відповідального та усвідомленого батьківства.