Міськрайонна газета

ПЕРЕПЛАТА ПЕНСІЇ

Держава щомісячно гарантовано виплачує літнім людям пенсії в повному обсязі, але трапляються випадки, коли частину цих грошей певний час утримують. Виконавчі служби або Пенсійний фонд попереджають одержувачів пенсій про відрахування і пояснюють, через що застосовують такий захід.

Звернення щодо стягнення на пенсію здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ст. 50 цього Закону, суми пенсій, виплачені надмірно внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку. При цьому відрахування з пенсії провадяться на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону, провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

Рішення державних виконавців, виданих на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, є обов’язковими для виконання для всіх юридичних і фізичних осіб в Україні, тож Пенсійний фонд при отриманні такої вимоги не має права переглядати ані сторону виконавчого провадження, ані розмір відрахування. У таких випадках усі роз’яснення щодо утримання коштів пенсіонеру надає Державна виконавча служба. Пенсійний фонд лише приймає до виконання рішення і щопівроку та після закінчення відрахування звітує перед Державною виконавчою службою.

Переплата виникає з вини пенсіонера, якщо він, влаштувавшись на роботу, не інформує Пенсійний фонд про зміни свого стану. Загалом розмір пенсії, відповідно до законодавства, не залежить від розміру отриманої заробітної плати, але низка доплат, надбавок, підвищень, а також перерахунки пенсії (у тому числі пов’язані зі зміною прожиткового мінімуму) залежать від факту працевлаштування. Тому пенсія працюючого пенсіонера або того, який займається підприємницькою діяльністю, інакше кажучи, належить до зайнятого населення, буде іншою.

Відповідно до ст. 50 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, розмір відрахування з пенсії обчислюється із суми, що належить пенсіонерові до виплати. Загалом, може бути відраховано не більш як 50% її розміру в таких випадках: на утримання членів сім’ї (аліменти), відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 % пенсії.

Наприклад, якщо до Пенсійного фонду надходить постанова здійснити відрахування застосованого штрафу, ми утримуємо 20% коштів з пенсійної виплати, поки сума штрафу повністю не буде відрахована. Якщо за час утримання коштів пенсія, наприклад після перерахунку, збільшиться, то у відсотковому співвідношенні розмір відрахування залишиться той самий, а в абсолютному - сума буде більшою, тож утримання здійснюватиметься протягом меншого часу. Можуть бути декілька відрахувань, але їх загальна сума не повинна перевищувати 50 або 20% як вже було зазначено.

Але, нажаль, найбільша причина відрахування з пенсії - це наслідок переплати пенсії з вини пенсіонера.

Загалом розмір пенсії відповідно до законодавств не залежить від розміру отриманої заробітної плати, але низка доплат, надбавок, підвищень, а також перерахунки пенсії залежать від факту працевлаштування. Тому пенсія працюючого пенсіонера (неважливо - за трудовою книжкою чи за угодою) або того, який займається підприємницькою діяльністю буде іншою. В разі працевлаштування пенсіонера розмір пенсії може також зменшитися на суму індексації пенсії (якщо виплачувалася). Буває й так, що після працевлаштування пенсіонера виплата пенсії йому взагалі має припинитися. Приміром, так відбувається при працевлаштуванні до досягнення пенсійного віку жінок, які скористалися правом дострокового виходу на пенсію після досягнення 55-річного віку зі зменшенням її розміру. До того ж припиняється виплата і одержувачу пенсії за вислугу років, якщо він починає працювати за тією ж спеціальністю, яка дає право на призначення такої пенсії.

Ще одна причина для відрахувань - зміна статусу одержувача. Наприклад, за законом пенсію у зв'язку із втратою годувальника до 23 років отримує дитина померлого годувальника, яка навчається за денною формою навчання. Свій статус студент підтверджує довідкою навчального закладу. Але бувають випадки, коли посеред навчального року людина припиняє навчання, а пенсію продовжують нараховувати. Причиною відрахувань є також перегляд різних статусних посвідчень, скажімо, коли людину позбавляють статусу ветерана війни певної категорії тощо.

Переплати бувають і коли людина їде на постійне місце проживання до іншої країни, але не повідомляє про це Пенсійний фонд. Звичайно, ми можемо виплачувати пенсії й тим українцям, які живуть на території інших країн, але це обумовлюється спеціальними міждержавними угодами.

Відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Важливо зазначити, що всі види відрахувань із пенсії людина може повернути добровільно. Якщо кошти будуть сплачені в повному обсязі, утримання з пенсії проводитися не будуть. 

Щоб уникнути переплат пенсій, а внаслідок цього і відрахувань, пенсіонерам треба уважніше ставитися до своїх обов’язків і знати, що надмірно отримані кошти підлягають поверненню.

Отже дуже важливо вчасно повідомляти про факти працевлаштування або звільнення самими пенсіонерами. Це попередить переплату пенсії або її недоплату.