Міськрайонна газета

ЖИТТЯ БЕЗ СМІТТЯ

Природа не є невичерпним ресурсом, і ми маємо залишити цю Землю для нащадків. Щоб наші діти мали вдосталь чистої води та повітря, мали змогу пройтися босоніж по траві,  подорожувати лісами та заплавами, бачити звірів в природі, нам потрібно вже зараз змінити свої звички щодо природи і навчитися жити з нею в гармонії. Світ має перейти до сталого розвитку, а людина - відновити свою любов та пошану до довкілля. 

Проблема сміття та забруднення повітря, води та ґрунтів зараз дуже гостро стоїть як для нашої країни, так і всього світу. З появою пластикової упаковки протягом останніх 20 років накопичилась значна кількість відходів з полімерних матеріалів, які не утилізуються населенням. Зникнення пунктів прийому склотари у місцях продажу продукції у склі також збільшили об’єми сміття у селі. Ви, мабуть, помітили, що останнім часом відро для сміття у Вашому домі просто миттєво заповнюється, і основну частину відходів складають різні пластикові вироби і пакування. А ще, мабуть, чули про пластиковий острів розміром з Австралію, що дрейфує у Тихому океані.

У кожному людському помешканні утворюється величезна кількість непотрібних матеріалів та виробів, починаючи від старих газет, порожніх консервних бляшанок, пляшок, харчових відходів, обгорток та упаковки, закінчуючи битим посудом, зношеним одягом і поламаною побутовою технікою. Викидаючи сміття, ми брутально порушуємо один з основних екологічних законів – кругообіг речовин у природі. Адже вилучаючи з природи чимало речовин, людина змінює їх до невпізнанності і повертає у природу у вигляді сміття, яке не розкладається на вихідні речовини природнім шляхом.

Із захороненням сміття пов’язані супутні екологічні проблеми: вимивання шкідливих речовин і забруднення ґрунтових вод; просідання ґрунту. Новітні технології в виготовленні пакувальної тари для харчових та промислових товарів, що закупляються населенням, застосування для цих цілей полімерів створили умови для різкого погіршення санітарно-екологічного стану населених пунктів. Малі за вагою, великі за об’ємом побутові відходи засмічують території сіл, вітром розносяться на поля, пасовища і лісосмуги, стихійні сміттєзвалища дедалі стають більш не контрольованими.

Що ж можемо зробити ми, прості люди, для подолання цієї проблеми? Чи залежить від нас, чи будуть наші діти та онуки жити на чистій Планеті? ТАК! Наші споживацькі звички та поводження з відходами формують майбутнє Землі. Знайомтеся з нашими простими порадами та  приєднуйтеся до всесвітнього руху небайдужих людей!

 • Не викидайте сміття де заманеться, особливо в природу!
 • Після відпочинку на природі обов'язково збирайте все сміття і забирайте з собою.
 • Харчові відходи можна закопувати, тварини та бактерії, що живуть у ґрунті, швидко впораються з органічними залишками.
 • Пластикове сміття перед викиданням в сміттєвий бак треба спресувати, щоб зменшити його обсяг: навіщо викидати на смітник повітря в пластикових пляшках і банках? До речі, деякі пластикові вироби можна здати до пунктів прийому вторинної сировини.
 • Якщо річ можна полагодити, не купуйте нову. І взагалі, не купуйте зайвих речей і їжі.
 • Використовуйте папір з обох боків. Надруковані або списані з одного боку листи можна використати як чернетки.
 • Сортуйте сміття! Макулатуру, деякі скляні та пластикові пляшки, металеві вироби, батарейки, енергозберігаючі та люмінесцентні лампи можна здати на переробку.
 • Наслідуйте модних кутюр'є і художників - зі сміття можна змайструвати різні прикраси, одяг та інсталяції.
 • Компостуйте харчові відходи для отримання добрива.
 • Використовуй речі вдруге, віддайте не потрібні Вам одяг, іграшки чи інші речі знайомим або в дитячі будинки.
 • Купуйте вироби з перероблених матеріалів - знаєте, як це модно в Європі?
 • Намагайтеся не використовувати одноразовий посуд і пластикові упаковки.
 • Використовуйте акумулятори (або блок живлення) замість батарейок. Батарейки і акумулятори вимагають безпечної утилізації.
 • Користується екосумками - це модно і корисно для природи! Не беріть в магазині пластикові пакети, уникайте за можливості пакування у пластик, обирайте матеріали, що розкладаються швидше – папір, картон чи спеціальний розкладний пластик. 
 • Навчайте інших правильно поводитися з відходами, щоб не засмічувати нашу Планету!