Міськрайонна газета

ІНФОРМАЦІЯ ПРО СТАН ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНОГО СЕРЕДОВИЩА НА ТЕРИТОРІЇ ШОСТКИНСЬКОГО РАЙОНУ

На території району знаходяться 7 заказників, з них 1 – загальнодержавного значення та 6 місцевого, загальна площа складає 4083,993 га, а саме:


 • на території Собицької сільської ради – «Великий бір» - 685,0 га;

 • на теритоії Чапліївської сільської ради – «Великий бір» - 546,0 га;

 • на території Ображіївського старостинського округу – «Богданівський» - 1489,0 га;

 • на території Ковтунівської сільської ради – «Ушинського» - 104,0 га;

 • на території Воронізької селищної ради – «Воронізький» - 340,0 га;

 • на території Каліївської сільської ради – «Діброва» - 211,1 га;

 • на території Івотської сільської ради – «Діброва» - 555,6 га;

 • на території Собичівської ради – «Понурка» - 153,293 га.

         На території державного підприємства «Шосткинське лісове господарство»діють чотири заказники загальною площею 3095 га, в яких проводиться охорона, збереження та відтворення диких видів рослин згідно чинного законодавства. Державним підприємством  виконано власні рубкиформування та оздоровлення лісів, допоміжні лісогосподарські роботи, лісокультурні роботи, охорону лісу від пожеж, боротьбу зі шкідниками та хворобами лісу, мисливствознавство та інші заходи.

ДП «Шосткинське лісове господарство» створено 168 км мінералізованих смуг, пройдено доглядом 754 км.

ДП «Шосткинський агролісгосп» провело роботи по створенню та доповненню  лісових культур, догляду за лісовими культурами, вирощування садивного матеріалу та закладенню лісових розсадників.

ДП «Шосткинський агролісгосп» створено 23 км мінералізованих смуг та поновлено 137 км.

На території ДП «Шосткинський агролісгосп» знаходиться ландшафтний заказник місцевого значення «Діброва» загальною площею 189,8 га.

Основними користувачами земель сільськогосподарського призначення в районі є аграрні підприємства усіх форм власності. Відповідальність за збереження продуктивності сільськогосподарських угідь, підвищення родючості ґрунтів, збереження екосистем, застосування пестицидів, агрохімікатів та мінеральних добрив в повній мірі несуть аграрні підприємства та інвестиційні компанії.

На  території Шосткинського району станом на сьогоднішній  день нараховується   16  худобомогильників,  з  яких  1 знаходиться  на балансі             ПСП «Онікс», 1 на  балансі Ковтунівської сільської  ради, 14  не   взяті   на баланс.  На виконання   рішення ДНПК при  Шосткинській райдержадміністрації, державними  ветеринарними інспекторами  Шосткинського  міськрайонного управління  були  перевірені  місця  захоронення  трупів  тваринна адміністративних територіях району. За наслідками  перевірки  встановлено, що  із 16 діючих  місць  захоронення  тварин   невпорядкованими  залишається  2, а саме  на території   Тиманівської та  Чапліївської сільських рад.

Селищною та сільськими радами виконано ремонт колодязів загального користування на території Воронізької селищної, Вовнянської, Глазівської, Івотської, Каліївської, Собицької, Собичівської, Тиманівської та Чапліївської сільських радах.

Здійснено дослідження 54 колодязів та проведено 30 лабораторних досліджень питної води на водогонах Шосткинського району, а саме: ОСББ «Оберіг 2017» 3 проби, КП «Добробут – 2018» - 10 проб, МПП «Агротех» - 15 проб, ОСББ «Меліоратор» - 1 проба.

Загальна сума договорів на здійснення виробничого контролю якості питної води з централізованих та децентралізованих джерел водопостачання на 2020 рік з Шосткинським відділенням ДУ «Сумського обласного лабораторного центру МОЗ України» та органами місцевого самоврядування Шосткинського району складає 122,4 тис. гривень. 

Щороку на території Шосткинського району проводиться  всеукраїнська весняна акція «За чисте довкілля» та дні благоустрою територій населених пунктів. Виконавчими комітетами селищної та сільських рад розробляються та затверджуються відповідні заходи, але у зв’язку із введенням обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби, всі заходи проводилися відповідно до постанови КМУ від 11.03.2020 № 211  «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».

Виконавчими комітетами селищної та сільських рад забезпечено здійснення заходів щодо ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ побутових та інших відходів, прибирання та приведення в належний санітарний  стан прибудинкових територій, дитячих, спортивних та господарських майданчиків, місць вигулу домашніх тварин, кладовищ, братських могил, меморіальних комплексів, вулиць, доріг, тротуарів, зупинок міського транспорту та очищення від сміття берегів водойм виконавчими комітетами селищної та сільських рад на підвідомчих територіях.

У Шосткинському районі діє програма поводження з відходами в Шосткинському районі на 2019-2020 роки, що була затверджена рішенням двадцять дев’ятої сесії Шосткинської районної ради від 01 березня 2019 року, одним із заходів в якій є виявлення та ліквідація несанкціонованих та неконтрольованих звалищ відходів на території району. Виконавцями даного заходу надається інформація до Шосткинської районної державної адміністрації щодо виявлення та ліквідація несанкціонованих та неконтрольованих звалищ відходів на території селищної та сільських рад.

На території Ковтунівської сільської ради (несанкціоноване сміттєзвалище) на майданчику тимчасового зберігання знаходиться 24,52 тонни небезпечних відходів, в тому числі 11,95 тонн суміші викидів небезпечних хімічних речовин та 12,57 тонни забрудненого грунту з вмістом пестицидів. Викиди суміші небезпечних хімічних речовин з пестицидами, агрохімікатами утворилися внаслідок надзвичайної ситуації  техногенного характеру 30 квітня 2015 року. Зберігаються у сертифікованій хімічно-стійкій тарі (пластикові бочки, об’ємом 50 літрів).

У поточному році з районного бюджету було виділено кошти в сумі 25,0 тис. гривень для проведення аналізу проб атмосферного повітря та ґрунту в місці зберігання небезпечних відходів. Проведено роботу щодо укладення договору між Ковтунівською сільською радою та Шосткинським міськрайонним відділом Державної установи «Сумський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»для проведення аналізу проб.

З  метою  поліпшення  умов  реалізації  єдиної державної політики у сфері

розвитку природно-заповідної справи, вдосконалення управління територіями  та об’єктами  природно-заповідного фонду відділом освіти та навчальними закладами району проводиться значна  цілеспрямована робота  з даного питання.

Для активізації природоохоронної та екологічної роботи в закладах освіти Шосткинського району створено еколого-краєзнавчі стежини, на яких проводиться навчання та пропагандистська робота з питань охорони природи. Навчальні заклади району активно включаються у Всеукраїнські, обласні та районні еколого-натуралістичні експедиції, походи, акції, конкурси з охорони навколишнього природного середовища.

Активно діє Собицьке шкільне лісництво, учні досліджують природні комплекси лісового заказника загальнодержавного значення «Великий Бір»,   вивчають фітоценози, зооценози та бонітет сосни.

На виконання розпорядження голови Сумської обласної державної адміністрації від 14.04.2020 № 149-ОД «»Про заходи щодо запобігання виникненню пожеж в агропромисловому комплексі та лісовому господарстві на 2020-2024 роки» проводиться  аналіз стану пожежної безпеки з розроблення відповідних планів заходів із запобігання пожежам, загибелі на них людей і знищенню матеріальних цінностей.

Проведено роботу щодо попередження керівників підприємств, установ та організацій аграрного сектору економіки щодо необхідності неухильного дотримання вимог нормативних актів з пожежної безпеки під час збирання врожаю, недопущення спалювання стерні та пожнивних решток після збирання сільськогосподарських культур, а також випалювання рослинності на земельних ділянках, на яких не проводяться сільськогосподарські роботи.

Протягом пожежонебезпечного періоду встановлено контроль за цілодобовим чергуванням працівників лісових пожежних станцій, членів місцевої пожежної охорони, добровільних пожежних дружин (команд), сільськогосподарських підприємств на автотранспорті та на пристосованій для гасіння пожеж техніці у лісових та хлібних масивах.

Відповідно до форми 1 «Відомість про стан виконання заходів з підготовки органів управління та сил ЦЗ» в Шосткинському районі проводились наступні заходи:

22.04.2020 року спеціальне об’єктове навчання «Проведення заходів з пожежогасіння осередку виникнення лісової пожежі та недопущення її  розповсюдження» проведено у ДП «Шосткинське лісове господарство»;

16.07.2020 року спеціальне об’єктове навчання «Організація роботи формувань ЦЗ протидії пожежам лісів і торфищ» проведено у ДП «Шосткинський агролісгосп».

З метою зменшення  негативного впливу на довкілля та здоров’я людини амброзії полинолистої в Шосткинському районі,розроблені фітосанітарні заходи щодо локалізації та боротьби з осередками амброзії полинолистої на території Воронізької селищної ради, де виявлено осередок амброзії полинолистої та встановлено карантин на площі 1,8 га, а саме:

 • по вул. Кошового від буд. № 16 до буд. № 18 -  0,3 га;

 • по вул. Глухівська від буд. № 1 до буд. № 5 – 0,5 га;

 • по вул. Соборна від буд. № 3 до буд. № 11 – 1,0 га.

Карантинні зони виявлені на автодорозі Р-65 КПП Миколаївка - Новгород-Сіверський - Шостка – Глухів -КПП Катеринівка (участок м.Шостка - с. Богданівка з 0 км-8 км).